Home Sık Sorulan Sorular Su Korkusu Nasıl Yenilir

Su Korkusu Nasıl Yenilir

by admin

“Suya girmeyi düşünmek bile beni korkutuyor”, “sadece ayaklarım bile suya girse kendimi boğulacakmış gibi hissediyorum”, “daha önce çok denedim ama her seferinde başarısız oldum”. Bu sözler size de tanıdık geliyorsa ciddi bir su korkusu probleminiz söz konusu olabilir.

Her yıl yüzlerce kişi Altınbilek Spor Kulübü’nden özel yüzme dersi alarak su korkusu ile vedalaşıyor. Siz de bir öğretmenin sadece sizinle ilgileneceği özel yüzme derslerimizle kısa sürede bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Su Korkusu Nasıl Yenilir?

Öncelikle su korkusu nasıl yenilir başlıklı makaleleri okumayı bırakmalısınız 🙂 Biz de dahil olmak üzere her yüzme öğretmeni kendi koşullarının tek çözüm olduğunu ileri süren yazılarla karşınıza çıkacak. Alçak suda yüzme öğrenilmez-derin havuzda yüzme öğrenilmez, denizde öğrenilir-havuzda öğrenilir, haftada 2 gün ders alınmalı-haftada 5 gün ders alınmalı… Kafanızı karıştıracağız bolca.

25 yıldır yaptığımız gözlemlerde en faydalı olduğunu gördüğümüz başlıkları sıralamamız gerekirse;

  • Haftada 4-5 saat ders almak: Bu kararın iki temel faydası var. İlki öğrenilen hareketlerin pekiştirilmesi. İkincisi de program için kişisel hayatınızdan ayırmanız gereken zaman süre uzadıkça yüzme dersine gelmenizi engellemesi ihtimalinin düşmesi. İki haftalık bir süre içinde derslere gelip gelemeyeceğinizi tahmin etmekle 40 gün sonrasını tahmin etmek arsında çok büyük farklar var.
  • Boyunuzu geçmeyen bir havuzda derslere başlamak: Burası aslında tartışmasız olan kısım. Ama maalesef hem alçak hem de derin bir havuz imkanı bulmak çok ta kolay olmuyor. Eğitime alçak bir havuzda başlayıp sonra boyunuzu geçen bir derinlikte devam etmeniz en ideali olacaktır. Ancak asıl olan size verilen hareketleri öğrenmiş olmanız. Havuzun alçak ya da derin olması öğretmeninizi ilgilendiren bir konu olacaktır.
  • Yardımcı materyal kullanmamak: Yüzme öğretiminde kullanılan yardımcı materyaller gerçekten çok işe yararlar. Ancak sudan korkuyorsanız sizi kendilerine bağımlı hale getirirler. Onları kullanmayı öğrenmek için de ekstra zaman harcarsınız. 8 derste, 10 derste yüzme öğreneceğinizin vaat edildiği bir kursta bu zaman kaybı önemli olabilir. Biz 20 yıldır yardımcı materyal kullanmadan eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizin eğitim sonuçlarını da gururla sunabiliyoruz.
  • İkna ile yüzme öğrenmeye karar vermemek: Bazen çok eğitimi çok iyi sonuçlanan öğrencilerimiz kendi heyecanları ile henüz eğitime başlamaya hazır olmayan arkadaşlarını ikna edip ders aldırıyorlar. Sonuçlar çok kötü oluyor genelde. Bizi telefonla arayan pek çok öğrenci adayımız da onları ikna edecek cümleler kurmamızı istiyorlar. Bunu kesin olarak reddediyoruz. Her öğrenci adayı kendi kişisel kararı ile yüzme derslerine başlarsa en iyi sonuçlar kendiliğinden gelecektir.
  • Motivasyon yerine hareketlere odaklanmak: Şimdiye kadar pek çok öğrencimiz psikolog ve psikiyatr gözetiminde bizimle yüzme dersi çalışmalarına katıldı. Açıkçası neredeyse hiçbirinde yeterli ilerlemeyi gösteremedik. Telkin ve motivasyon gibi araçlar “su korkusu nasıl yenilir” konusunda genelde yetersiz kalıyor. Mutlaka hareketlere odaklanılmalı, başarısız olunsa bile ısrarla deneme sayısı arttırılmalıdır. Aşağıdaki videoda örnek bir ilk ders videosunu görebilirsiniz.
https://www.youtube.com/embed/hxvpM36tAeo

Öğrencilerimizin çeşitli seviyelerdeki durumlarını gösteren videoları izlemek için lütfen tıklayınız… İzleyeceğiniz videoların çok büyük bir kısmı su korkusu şikayeti ile, bir kısmı da ileri seviyede su korkusu ile bize başvuran öğrencilerimizin çeşitli seviyelerdeki durumunu göstermektedir.

İstanbul Avrupa Yakası Yüzme Kurslarımız: Taksim Yüzme Kursu The Elysium Otel


Taksim Yüzme Kursu İletişim

 

Adres: The Elysium Otel, Yedikuyular Caddesi. Harbiye Çayırı Sokak No: 1 Şişli, İstanbul

 

Telefon: 0505 334 59 26

 

E-posta: bilgi@altinbilek.com.tr

 


 

Kulübümüze internet üzerinden yapılan tüm başvurulara en geç 24 saat içerisinde yanıt verilmektedir. Yanıtımız size ulaşmamışsa lütfen Önemsiz Posta, Junk ve Spam kutularınızı kontrol ediniz.

 

Yılın 365 günü 8.30 – 23.30 saatleri arasında çekinmeden arayabilirsiniz. Arama ile bize  ulaşamamışsanız mesaj atarsanız en kısa sürede size dönüş yapacağız.

 

 

0505 334 59 26 numaralı hattımızdan SMS ve Whatsapp ile bilgi alabilirsiniz. Aranmak istediğinizi belirtirseniz en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.